Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı
Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı

Aspirin Saç Dökülmesini Önler mi?

  • Admin
  • 0 yorum
  • 175 okunma
Aspirin Kepeği Önler mi?, Aspirin Saç Uzatır mı?, Aspirin Saça İyi Gelir mi?, Şampuana Aspirin Koymak Saçı Uzatır mı?,

Aspirin Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Aspirin normal kullanım amacı ağrı kesici, ateş düşürücü, kaşıntı önleyici, iltihap giderici, damar tıkanıklığı önleyici gibi vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. Aspirinin vücudumuza bu olumlu etkilerinin yanında saç dökülmelerini önlemede de faydası vardır. Aspirin saçlara genelde saç maskesi olarak uygulanan yöntemleri vardır.

Aspirinin vücudumuza bu olumlu etkileri yaparken sistemik dolaşımda dokularda oluşan prostaglandinler oluşur. Kan dolaşımında oluşan bu prostaglandinlerin farklı olarak görevleri vardır. Prostaglandinler vücutta doğal olarak üretilen bir grup yağ asitleridir ve hormonlara benzer şekilde hareket ederler. Damar genişlemesi, damar daralması, kan pıhtılaşması gibi farklı görevleri bulunur. Aspirin içeriğindeki etken madde asetilsalisilik asit prostaglandin oluşumunu inhibe eder.

Son yapılan bilimsel çalışmalarda erkek tipi saç dökülmesine neden olan etkenler arasında saç derisinde belirli prostaglandin türünün normalden çok daha fazla oluştuğu görülmüştür. Yapılan araştırmalarda saçların döküldüğü bölgelerde PGD2 oluşumunun normalden çok daha fazla oluştuğu izlenmiştir. Aspirin dokularda oluşan prostaglandin üretimini dengeleyen etken madde içeren bir ilaçtır.

Aspirinin saç dökülmesini önlemede bu olumlu faydası bulunurken aynı zamanda olumsuz bir etkiside vardır. Araştırmalara göre saçların büyümesini sağladığı bilinen PGE2 VE PGF2 alfa prostaglandinlerini de azalttığı yönünde bilgiler bulunmaktadır. Aspirinin bu etkileri saçlarda kararsızlık etkisine sebep olabilir ve büyüme enzimlerini engelleyerek dökülen saçların çıkmasını engelleyebilir.

Aspirin Saç Derisindeki Kaşıntıyı Önler

Aspirini alkol içeren saç dökülmesini önleyen losyonla karıştırıp saç diplerine damlalık ile uygulayarak ve saç derisinde 15 – 20 dakika bekletttikten sonra isteğe göre yıkama yapabilirsiniz. Burdaki amaç saç losyonu saçlara fayda sağlarken aspirininde çözünmesini sağlamak ve ciltten emilim miktarını artırmaktır. Zamanla saç diplerindeki kaşıntı azalma gösterecektir.

Aspirin Saç Derisinde Oluşan Kepeği Önler

Saçlı deride en sık karşılaşılan problemlerden bir kaçı aşırı kepek oluşumu, saç diplerinde tortu ile birlikte kaşıntı oluşması ve seboreik dermatit yağlı egzama ölü derinin pul pul dökülmesi hastalığıdır. Bu tip cilt rahatsızlıklarının ortaya çıkmasında genelde mantar mikrobunun varlığı gösterilir. Mantar bilindiği üzere nemli cilt bölgelerinde ortaya çıkar ve yapılan tedaviler ile iyileşse de daha sonraları tekrar kendiliğinden ortaya çıkabilir. Bu konuda dermatologlar saç bakımı ürünlerinin, sık şampuan kullanmanın ve egzamanında kepeğe neden olabileceğini bildiriyor. Eğer bu tip cilt rahatsızlıkları tedavisi için medikal şampuanlar kullanıp bu sorundan kurtulamadıysanız aspirin ile saç bakımı uygulayabilirsiniz.

Aspirin Saç Maskesi Uygulaması

  • Aspirin 5 adet
  • Şampuan

Aspirinleri toz hale getirin ve mümkünse bitkisel içerikli bir şampuan içine katıp bir kaç gün bekletin. Yalnız aspirinleri medikal kepek önleyici şampuanlara katılmamalıdır. Aspirin kattığınız şampuanla saçlarınızı 5 dakika süreyle yıkayın ve sonrada durulayın.

Diğer bir konumuz olan saç derisi kaşıntısı ve kepek nasıl geçer bakabilirsiniz.

Aspirin kattığınız şampuanı yaz aylarında çok sık havuza giriyorsanız da kullanabilirsiniz. Havuz suyunda bulunan klor saçlarda yıpranma renk değişimine neden olabilir. Aspirin saça zarar veren klorun olumsuz etkilerini giderebilir.

Aspirin Saçlara Parlaklık Verir

Aspirin etken maddesi salisilik asit saçtaki kırıkları azaltır ve saçların daha parlak olmasını sağlar.

Aspirin Saç Uzatır mı?

Aspirin kan sulandırıcı olduğu için saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırıp saçların hızlı uzamasını sağlamada faydalı olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkartır mı? başlıklı makalemizde konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir