Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı
Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı

Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkartır mı?

  • Admin
  • 0 yorum
  • 111 okunma
Doğum Kontrol Hapı Erkeklerde Saç Çıkarır mı?, Doğum Kontrol Hapı Saç Gürleştirme, Doğum Kontrol Hapı Saç Uzatır mı?, Doğum Kontrol Hapı Saça Nasıl Kullanılır,

Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesini Önler mi? Saç Uzatır mı? 

Doğum kontrol hapı saç döker mi? yada saçı gürleştirir mi? veya saç yağlanması yapar mı? diye akıllarda bir çok soru vardır. Saç dökülmesi erkek veya bayanlarda çok sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Genelde erkeklerde sıklıkla görülen saç dökülmesi günümüzde bayanlarda da ciddi derecede yaygınlaşmıştır. Saç dökülmesi özellikle genç erkeklerde 16 yaşına kadar gerilemiştir. Bu durum oldukça can sıkıcı ve bireylerin kendilerine karşı öz güven eksikliğini sonucunu getirmektedir.

Doğum kontrol hapı içerisinde kadın cinsiyet hormonları bulunmaktadır. Doğum kontrol hapları içerisinde kadın yumurtalıklarından salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının labaratuvar ortamında üretilen formu olan hormon vardır. Bu ilaçların düzenli olarak kullanımı ile gebeliği önlemede başarılı sonuçlar vermektedir. Bu haplardaki hormonların miktarı düşük seviyededir ama biyolojik olarak insan bünyesindeki etkileri fazladır. Erkek ve kadın vücudunda çıkan tüyler hormonlara karşı duyarlılığı vardır. Özellikle ergenlik çağına giren erkeklerin vücudunda  testosteron hormonu artışına bağlı olarak kıllar çıkmaya başlar. Bayanlarda da vücutta çıkan tüylenmelerde testosteron ve Dht hormonu artışı ile çıkmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Saç Çıkartır mı?

Doğum kontrol hapları içerisindeki hormonların anti androjen etkisi olduğu için saçlarda ve cilde olumlu etkileri bulunmaktadır. Saçlı derinin sertleşip kemikleşmesini önler cilde elastikiyet kazandırır. Eğer kadınlardaki saç dökülmesi erkeklik hormonu artışından kaynaklanıyorsa östrojen ve progesteron hormonu anti androjen etki yaparak saç dökülmesini önlemede fayda sağlayabilir. Bu ilaçlar içerisinde oldukça düşük dozda hormon içermekte ve doktor değerlendirmesine göre kullanıldığında etkileri nispeten düşük ve güvenli olmaktadır.

Piyasada bir çok markanın farklı türde doğum kontrol hapı bulunmaktadır. Her tablette sabit dozda östrojen ve progesteron hormonu türevi içerir.

Doğum kontrol hapı içerisindeki hormonların gebeliği önlemenin dışında saç dökülmesine olumlu etkiside bulunmaktadır. Saç dökülmesine ve saçların güçlenmesine en fazla etkiyi doğum kontrol haplarının içerisindeki östrojen hormonu sağlamaktadır. Östrojen hormonu özellikle erkek tipi saç dökülmesine (Andro genetik alopesi) sebep olduğu bilinen DHT ve Testosteron hormonu seviyesini azaltarak etksini göstermektedir. Östrojen hormonu saç foliküllerindeki hücre reseptörlerine bağlanmada testosteron ile yarışarak saç köklerinin tekrar saç büyümesini sağlamaktadır. Erkeklik hormonu olan DHT  ve  Testosteron özellikle alın ön saçları ile tepe bölgesindeki genetik yatkınlığı olan kişilerin saçlarında incelme ve kalıcı saç kayıplarına neden olmaktadır. DHT ve Testosteron hormonu saç foliküllerinde bir çeşit toksit maddeye dönüşerek saç hücrelerinin büyüme enzimini azaltarak saçın yaşamsal ömrünü azaltmaktadır. Testosteron hormonu saç foliküllerinde 5 alfa redüktaz ezmimi ile birlikte ile son yapılan bilimsel çalışmalarda PGD2 üretimini artırmakta saçın ömrünü kısaltmaktadır.

Doğum kontrol haplarındaki etken maddelerden diğeri progesteron hormonudur. Progesteron hormonu hafif anti androjen etkisi ile saç dökülmesini önleyici etkileri bulunmaktadır. Fakat bu olumlu etkisi östrojen hormonuna göre çok daha düşük seviyede olmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Şampuan İçine Katılır mı?

Doğum kontrol hapları içerisindeki östrojen ve progesteron hormonları cilt tarafından teması halinde emilir. Şampuanın İçine Doğum Kontrol Hapı Atmak saçlardaki etkisi katılan ilacın dozu ve saç derisinde bekleme süresi ile ilgilidir. Şampuan içerisinde katılan ilaçların çözülmesi düşük seviyede kalabilir. Saç derisinde şampuan 5 dakika beklediği için ciltten emilim oranı da çok düşük seviyede olmaktadır. Ciltten düşük miktarda emilen hormonların saç dökülmesine de olumlu etkileri yetersiz seviyede olmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Şampuana Ne Kadar Katılmalı ?

  • Herhangi bir marka doğum kontrol hapı
  • Tokmak ve havan
  • Şampuan

Tercihe göre sadece östrojen içeren ilaçlarda kullanılabilir. İlaçları bir kase içerisinde ezerek toz hale getirin ve şampuan içine katın. Şampuanı tercihinize göre organik ve doğal olanı kullanmanız daha iyi olur. Şampuan içinde  3-4 gün bekletip sonra çalkalayın ve saçlarınızda 5 dakika bekleterek yıkama yapın.

Saç dökülmesini daha yüksek düzeyde engellemek ve yeni saç oluşumuna fayda sağlamak için sadece östrojen içeren saç losyonu kullanımı da faydalı olabilir.

Östrojen içeren şampuan veya saç losyonu hazırlayıp kullanmanın yan etkileri de vardır. Kadınlar için adet düzeni bozulabilir ve düşük seviyede olmakla birlikte damarlarda kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Erkekler için vücuda yüksek miktarda östrojen hormonu geçmesi direk olarak erkeklik hormonlarını azaltıcı etki gösterir. Bu hormonların azalması cinsel istekte azalmalara, erkeklerde sakal çıkış hızında azalma, meme dokusu büyümesi (jinokomasti), halsizlik, hormonel denge bozulmasına yol açabilir. Ergenlik çağına giren genç erkeklerin kesinlikle bu tip yöntemlere başvurmamaları gerekir. Aksi halde vücut gelişimine olumsuz etkileri olacaktır. Doktorunuza danışmadan bu gibi hormonel yöntemleri denemeyin.

Sağlıklı günler..

Bir önceki yazımız olan Bepanthen Evigen Bemiks Ampul ve Badem Yağı ile Saç Bakım Kürü başlıklı makalemizde konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir