Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı
Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı

Dutasteride Kullanıcı Yorumları

  • Admin
  • 0 yorum
  • 416 okunma
Avodart Nedir ve Ne İşe Yarar, Dutasterid Avodart Kullananlar, Dutasterid yan etkileri, Dutasteride saç dökülmesi,

Dutasteride Avodart Nedir ?

Dutateride Avodart ilacının içerisindeki etken maddeye verilen isimdir. Dutasteride 5 alfa-redüktaz enzim inhibitörleri adı verilen ilaç grubuna aittir ve prostat büyümesi olan erkekler tarafından kullanılır. Prostat büyümesine kanda bulunan DHT hormonu dihidrotestosteron neden olur ve dutasteride kullanıldığında vücuttaki DHT üretimini azaltarak büyümüş olan prostatın küçülmesine ve hastalık belirtilerin hafiflemesini sağlar. Eğer prostat hastalığınızda uzun bir süredir büyüme olduysa boyutlarını küçültmek ve hastalığın belirtilerini düzeltmek zaman alabilir.

Avodar ilacı kanda bulunan testosteronun dihidrotestosterona (DHT) dönüşümünü engellemektedir. Dutasterid, testosteronun 5α-dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesinden sorumlu olan tip 1 ve tip 2 5α-redüktaz izoenzimlerini inhibe etmek yoluyla DHT’nin vücuttaki dolaşım seviyelerini düşürür.

Avodart prostat büyümesine neden olan DHT hormonu seviyesini düşürür. Aynı şekilde erkek tipi saç dökülmesinede kanda bulunan DHT hormonu sebep olur. Dutasteride kandaki Dht seviyesini düşürdüğü için saç derisindeki DHT hormonu azalacaktır. Saç köklerinin hormonlara karşı alıcı reseptörleri vardır. DHT hormonu azalma yaparken vücutta östrojen hormonunda yükselme olabilir. DHT üretimine bağlı saç derisinde biriken PGD2 prostaglandin yapımında da azalma olacaktır. DHT ve PGD2 oluşumu birbirlerine bağlı olarak olarak oluşurlar. DHT hormonu azalmasına bağlı olarak vücutta östrojen hormonu düzeyi artış gösterir ve saçlar östrojen hormonuna bağlı olarak dökülmelerde azalma olabilir. Saç derisinde dökülmelere sebep olduğu bilinen PGD2 yapımıda azalma gösterebilir.

Avodart ilacı 0.5 mg oranında dutasteride içerir ve kullanım amacı prostat içindir. Dutasterid saç dökülmesi için kullanıldığında bir diğer ilaç olan finasteridden daha yüksek oranda etkisi olur. Finasterid kullanımında oluşan yan etkiler dutasteride kullanımında olmayabilir yalnız ilaç kullanırken yan etki olması herkese göre farklılık göstecektir. Dutasteride ilacının 0.5 mg alınması halinde yan etki yapma ihtimali çok artar. Finasterid içeren proscar ilacı 5 parçaya bölünüp kullanılabilirken avodart sıvı kaspül olarak üretildiği için bölünme ihitmali yoktur.

Dutasteride genetik saç dökülmesini önlediği ve hangi yolla nasıl durduğu kesin kanıtlanmış bir ilaçtır. Saç dökülmesine sebep olan DHT hormonu ve bunun sebep olduğu PGD2 prostaglandin üretimi oluşmasına engel olduğu için saç dökülmesini durduğu ve cansızlaşmış saçların kalitesini artırdığı FDA(Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından onaylanmıştır. Günlük 0.1 mg kullanımında kullanan kişilerin % 76’lık kesiminde olumlu etkiler görülmüştür.

Avodart Yan Etkileri

Proscar veya propecia kullanımında görülen yan etkiler avodart kullanımında da görülebilir. Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Çok fazla yan etkiler görürseniz ilaç kullanmayı bırakmanız gerekir.

  • Cinsel istekte azalma
  • Meni sulnaması ve üretiminde azalma
  • Erkekte meme büyümesi (jinekomasti)
  • Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı
  • Ereksiyon olmada zorluk

Bir önceki yazımız olan Dökülen Saç Geri Çıkarmı ? başlıklı makalemizde konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir