Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı
Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı

İsotrexin Jel Nasıl Kullanılır

 • Admin
 • 0 yorum
 • 58 okunma
İsotrexin jel kullananların yorumları, İsotrexin jel sivilce izlerini geçirir mi?, İsotrexin jel sürdükten sonra ne zaman yıkanır, İsotrexin jel yüzde ne kadar kalmalı,

İsotrexin Jel Ne İşe Yarar

İsotrexin jel ilacının etken maddesi eriromisin ve isotretinoin’dir. İsotrexin jel kullanım alanları olarak hafif ve orta şiddetli çıkan sivilcelerin (akne) tedavisinde ve cilt üzerinde oluşan iltihaplı veya iltihapsız cilt bozukluklarında kullanılır. Kullanım alanı olarak vücutta iltihap oluşmasına sebep olan kimyasalların etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur. Cilt üzerindeki gözeneklerde bakteri oluşmasını ve yayılmasını önler. Cilt gözeneklerin de ve kıl köklerinde cilt altı yağ ile kir tabakasının (Komedon) birleşmesinden oluşan siyah noktaları, içi irinler dolu kabarcık (püstül), ve deri üzerinde küçük kenarları iyice belli olmuş kabartılar (papüller) ile birlikte görülen sivilce tedavisi için kullanılır.

İsotrexin Jel Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • İsotrexin jel kullandıktan sonra her hangi bir alerji belirtisi görürseniz bu ilacı kullanmanız önerilmez. Doktorunuza bu durumu bildirin.
 • İsotrexin jel hafif orta şiddete görülen sivilce (akne) tedavisinde ve cilt yüzeyinde görülen iltihaplı veya iltihapsız bozuklukların tedavisinde kullanılır.
 • Cildinizde eğer gül hastalığınız varsa veya akut egzama yada ağız çevresinde cilt iltihabı gibi durumlardan herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayın.
 • İsotrexin jel güneş yanığı veya rüzgar yanığı olmuş, egzamalı cilt bölgelerinde, enfeksiyonlu, açık yaralı ve yanık oluşmuş cilt üzerinde kullanmayın.
 • İlacı ağız, burun ve gözünüze temas ettirmeyin. Temas etmesi halinde bol su ile yıkayın.
 • İsotrexin jeli kullandığınız cilt üzerinde tahrişe sebep olabilecek sert sabunlar, sert şampuanlar, tüy dökücüler, saç boyası, ve alkol içeren cilt ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • İlacı sürdüğünüz bölge üzerine güneş ışınlarının gelmesi veya yapay UV ışınları ( güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçının. Cildinizi temas etmesi halinde ilaç sürdüğünüz bölge daha hassas hale getirebilir, güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 • İsotrexin jeli daha sık veya gereğinden çok daha az kullanmayın. İlacın çok kullanımı ilgili bölgede yan etkilere sebep olabilir. Yan etki görürseniz ilaç kullanımı bir kaç gün ara verebilirsiniz.
 • İsotrexin jeli 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayın.
 • Hamile veya emziren bayanların doktoruna danışmadan bu ilacı kullanılmamalıdır.

İsotrexin Jel Nasıl Kullanılır

 1. İsotrexin jeli doktorunuzun size reçete ettiği şekilde kullanmanız gerekir. Tedavi süresince doktorunuzun direktiflerine uymanız gerekir.
 2. İlacı uygulayacağınız cilt bölgesini ilk önce su ile temizleyin ve kurutun. Daha sonra kremi ince bir film tabakası halinde cilde sürün.
 3. İsotrexin jel günde bir veya iki kez uygulanmalıdır. Uygulamadan sonra ellerinizi yıkayın.

İsotrexin Jel Ne Kadar Sürede Etki Eder?

İsotrexin jel kullanılmaya başladıktan sonra 3 hafta içinde sivilceleri neredeyse tamamen geçirebilir.

İsotrexin Jel Yüze Ne Kadar Süre Kalmalı

İsotrexin jel sivilce lekelerine iyi gelir mi?

İsotrexin jel cilt üzerindeki yıpranmış dokuları sıkıştırarak cildin daha çabuk yenilenmesini sağlar. Böylece kırmızı sivilcelerin ilaç uygulandıkça azalmasını sağlar. Cildiniz kremi uyguladığınızda 10-20 dakika bekletildikten sonra yıkanır.

İsotrexin Jel Yan Etkileri

 • İlacı uyguladıktan sonra karın ağrısı, kurdeşen, nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik oluşursa bu durumu doktorunuza bildirin.
 • İlacı sürdüğünüz bölgede yanma, batma, kızarıklık ve tahriş gibi yan etkiler yaygın görülen yan etkilerdir.

Bir önceki yazımız olan Skinoren Krem Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizde konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir