Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı
Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı

Kafein İçeren Şampuanlar

  • Admin
  • 0 yorum
  • 111 okunma
Kafein Saç Uzamasına Yardımcı Olur Mu?, Kafeinli Saç Losyonu, Kafeinli Şampuan Faydaları, Kafeinli Şampuan Kullananlar,

Kafeinli Şampuan Faydaları

Kafein içeren şampuanlar saç uzatır mı? veya saç dökülmesini önler mi? diye zaman zaman gündeme gelen bir konudur. Kafein içeriği zengin olan bir şampuan kullanımı ile erkek veya kadın olsun kalıcı saç dökülmesi olan kişilerde saç uzamasına yardımcı olabileceği düşündürmektedir.

Kahvenin etkisi uzun süre uyanık kalmaya yardımcı olan ve uyanıklığı arttırıcı etkisi ile bilinmektedir. Kahve içerisinde mevcut olan yüksek miktarda kafein uyanık kalmayı artırır. Son yapılan çalışmalarda saç büyümesinide teşvik ettiği göstermektedir.

Kafein İçeren Losyon veya Şampuan Saç Uzatır mı?

Saç dökülmesini önlemek için yapılan bir araştırmada kafeinin saç uzamasına yararlı olduğu gözlenmiştir. Yapılan in-vitro çalışmada kafeinin saç köklerinde uyarıcı etkisi olduğu ve hızlı büyümeyi teşvik ettiği gösterilmişir. Kafein içeren şampuan yada solüsyonların topikal olarak saç dökülmesini tedavi etmek için saç köklerine uygulanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi olan bireylerin tedaviyi destekleyici olarak kafein içeren losyon veya şampuan kullanımı faydalı olabilir.

Kahve İçmek ve Saç Dökülmesi

Kafein içeren ürün kullanımı saç köklerinin uzamasına pozitif etki yaptığı göz önüne alındığında gün içinde kahve alımın arttırılmasının saç dökülmesini önleyici etkisi olabileceği düşünülebilir. Fakat kahve içmenin saç uzamasına veya saç dökülmesine bir faydası olmayacaktır. Çünkü istenilen sonucu almak için bir kişinin gün içerisinde 50-60 bardak kadar (yaklaşık 6000 mg kafein için) kahve içmesi gerekmektedir. Ancak bu kadar yüksek bir kafein alan bir kişinin kalp krizinden ölmesi muhtemeldir. Yani ağızdan kafein alımının saç uzamasına bir faydası olmaz.

Kafein İçeren Şampuanlar

Saç köklerindeki kan dolaşımını hızlandırmak ve hızlı saç uzamasını teşvik etmek için kafein içeren şampuan kullanımı güvenli bir yol olacaktır. Topikal olarak uygulanan kafein içeren şampuanı 5 dakika saçlarda bekletip yıkamak ile saç derisindeki hareketlenmeyi fark edebilirsiniz. Ancak erkek tipi kelliğin tedavisi için şampuan veya solüsyonlarda ne kadar oranda kafein kullanılması gerektiği belirlenememiştir. Yapılan çalışmalarda kafein kulanımı ile elde edilen sonuçlar umut vericidir. Saç tedavisi uyguluyorsanız kafein içeren şampuanlar kullanmak saç dökülmesine fayda sağlayabilir.

Kafein içeren şampuanları kullanmak yerine alternaf olarak şampuanınızın ya da topikal kullanmak için solüsyon içine bir miktar kafein katıp uygulayabilirsiniz. Saç derisinden kafeinin emilimini artırmak için 1 saat saç diplerinde losyonu bekletmeniz faydalı olacaktır. Şampuan kullanıyorsanız 5 dakika saç derisine masaj yaparak yıkama yapabilirsiniz.

Kahve ile Saç Bakımı

Bu yöntemin saç dökülmesini önlemede faydalı olabileceği düşünülebilir. Bir fincan kahve hazırlayın ve sağutun. Kahveyi bir 100ml boş şişe içine dökün. Saaçlarınızı yıkadıktan sonra bir damlalık ile saç deiplerine soğuk kahveyi masaj yaparak uygulayın ve 1 saat bekletip sonra durulayın. Bu yöntemi düzenli olarak yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zetion Şampuan Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir