Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı
Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı

Ketoral Şampuan Nasıl Kullanılır

  • Admin
  • 0 yorum
  • 1.056 okunma
Ketoral Şampuan Kullananlar, Ketoral Şampuan Kullanıcı Yorumları, Ketoral Şampuan Ne İçin Kullanılır, Ketoral Şampuan Yüze Sürülürmü,

Ketoral Şampuan

Saçlarda, yağlanma, kepeklenme, mantar, kaşıntı ve kabuklanma gibi saç sorunlarında kullanacağınız şampuanlardan birisi de ketoral olup ve bu şampuanı diğer benzeri ürünlerden ayıran özelliği ve etkileri, nasıl kullanılacağına dair geniş ve ayrıntılı bilgileri açıklayacağız.

Saç derisi sorunlarının başında kaşıntı ve aşırı yağlanma gelmektedir.  Saç derisi kaşıntısının altında bazen mantar gibi seboreik darmatit cilt hastalıkları bulunmaktadır. Saç derisinde mantar hastalığı insanlarda oldukça belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kafa derisinde kepek, seboreik dermatit ve kafa kaşıntısına sebep olmaktadır. Kepeklenme ve kaşıntı olması büyük ihtimalle saç derisinde mantar problemi olduğunu işaret etmektedir. Mantar hastalığının çözümü normal şampuanlarla çözemeniz mümkün değildir. Bunun için üretilmiş içerisinde mantar öldürücü madde bulunan şampuanlardan kullanmanız gerekmektedir.

Mantar öldürücü şampuanların içerisinde Ketokanaol, Climbazol, itrakonaol ve Zinc Pyrithione gibi en sık kullanılan maddeler vardır. Ülkemizde genellikle mantar tedavisinde ketokoanazol içeren şampuanlar kullanılır ve bu şampuanlardan biriside ketoral şampuan’dır. Yazımızda ketoral şampuan etkilerini ve nasıl kullanılacağını açıklayacağız.

Ketoral Şampuan Ne İşe Yarar

Bu şampuan içerisinde %2 oranında ketokonazol madde vardır. Ketakonazol madde mantar öldürücü özelliğe sahiptir. Bilim ve ilaç sanayisi tarafından geliştirilmiş olup, eczanelerde 100ml olarak satışı yapılmakatdır. Ketoral medikal bir şampuan olduğu için market raflarında satışı mümkün değildir. Kullanımı ile etkisi kafada kepek ve yağlanma sorununun çözümüzde 2 hafta içerisinde etkisini göstermektedir.

Ketoral Şampuan Nasıl Kullanılır

Ketoral şampuan içerisindeki ketokonazol saç derisinde mantar probelmini ortadan kaldırırken, normal kullanımından daha fazla kullanılması durumunda saç derisinde incelmeye, kaşıntıya ve tahrişlere sebep olmaktadır. Bu sebeple üretici firma ketoral şampuanın kullanım şeklinin 2 haftada 1 olarak önermektedir. Saçlarınızı ıslatın ve iyice ısladıktan sonra bu şampuanla yıkayıp güzelce kirini yağını alın. Daha sonra ikinci yıkmada 5 dakika süresince saçlarınızda köpük halde beklemesi ve sonrasında bol su ile durulanması önerilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken önemli husus 15 gün kullandıktan sonra tekrar kullanmamanız gerektiğidir.

Genetik Saç Dökülmesini Önler mi?

Şampuanların saç dökülmesine herhangi bir etkisi yoktur bunu başında açıklayalım. Erkeklerde saç dökülmesi %95 oranında genetik kaynaklı olup Saçların köklerine DHT hormonu zarar vermesi sonucu dökülme olmaktadır. Markası, adı ve içeriği ne olursa olsun hiç bir şampuan saç köküne zarar veren DHT hormonuna etki edemez. DHT hormonu sürekli olarak dolaşımda bulunur ve şampuanlar çok kısa bir süre saç derisinde beklediği için emilim oranı çok az düzeydedir. Fakat ketakonazol şampuanlar mantar öldürücü olduğu için saç derisinde oluşan kapek, kaşıntı, kabuklanma ve mantar gibi problemleri ortadan kaldırdığı için saçların daha sağlıklı ve kırılarak dökülmeleri önlemektedir. Bu nedenle saçların yağlanmadan ve kırılarak dökülmeleri önlediği görülmektedir.

Ketoral şampuanın Yan Etkileri Varmıdır ?

Ketoral Şampuanı 3 güne 1 kullanılır ve 15 günden fazla kullanılması halinde saç derisinde ve saçlarda yan etkilere sebep olabilir.

Şampuanın etken maddesi ketokonazol tüm bu tip şampuanlarda (Ketoral, Konazol, Nizoral) hepsinde 15 günden fazla kullanılması önerilmez. Bu süreden sonra kullanılması durumunda saç derisinde aşırı kuruluk, kaşıntı, tahriş, deride incelme ve saç derisinin yağ dengesi bozulma gibi belirtiler görülebilmektedir. Bu yan etkilerin sebebi ketokonazol olup bu maddeyi içeren diğer şampuanlarda da aynı durum geçerlidir. Bu sebeple günlük kullanıma uygun değildir.

Saç derisine Günlük Kullanıma Uygun Kepek Şampuanı Nasıl Olur ?

Saçlarda kepek sorunu için kullanacağınız bazı şampuanalar bulunmaktadır. Aşırı kepek sorunu için üretilmiş şampuanların yanı sıra bu tip kepeklenme sorunu için climbazol madde içeren şampuanı kullanabilirsiniz. Climbazol mantar öldürücü etkisi bulunan ve günlük kullanıma uygun herhangi bir yan etkisi yoktur. Climbazol diğer maddelere göre biraz pahalı ve temin edilmesi zor olduğu için climbazol içeren şampuanları bulamayabilirsiniz. Bunu yerine Climbazol ve zinc pyrithone içeren seboderm şampuanı her gün kullanabilirsiniz.

Ketoral Şampuan Fiyatı

Ecazanelerden bu şampuanı 10.58 tl fiyata satılmaktadır. Şampuanı ilk zamanlar 3 güne 1 ve 15 günden sonra 2 haftada 1 defa kullanıldığı için 3 ay gibi süre yetecektir.

Ketoral şampuan yanı sıra ketoral tablet ve ketoral krem olarakta eczanelerde satışı bulunmaktadır. Bu ürünlerinde etkisi mantar problemini ortadan kaldırmaktır. Ketoral tablet 10 ve 30’lu şekilde takdim edilmekte olup vücuttaki oluşan tırnaklar ve diğer bölgelerde ortaya çıkan mantar mikrobunu yok etmek için kullanıılır. Fakat şampuan dışındaki ürünleri sakın doktor tavsiyesi ve reçetesi olmadan kullanmayınız.

Ketoral Krem Deriye Sürülmesi İçin

Bu kremde kasıklar ve genital bölgelerde görülen mantar ve kaşıntı problemi için üretilmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Seboderm Şampuan Kullananların Yorumları başlıklı makalemizde konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir