Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı
Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı

Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır ? 

  • Admin
  • 0 yorum
  • 480 okunma
Konazol Şampuan Egzama, Konazol Şampuan Kullananlar, Konazol Şampuan Ne İçin Kullanılır, Konazol Şampuan Saç Yağlanması,

Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır ? 

Konazol şampuan saç yağlanması, aşırı kepek oluşumu, saç dökülmesi ve mantar gibi saç derisi hastalıklarının tedavisi için en çok kullanılan şampuan markalarından olan konazol şampuan içerisinde %2 oranında ketakonazol mantar öldürücü etken madde bulunmaktadır. Konazol şampuan saç derisinde mantar tedavisi için kullanılırken aynı zamanda erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde içinde kullanılır. Konazol şampuanın hangi hastalık için kullanacaksanız doktorunuzun söylediği şekilde ve düzenli olarak kullanılması gereken bir üründür, çok sık kullanılması durumunda saç derisinde aşırı kuruluğa, tahrişe, kaşıntıya, saç tellerinde incelme ve saçlarda renk açılmasına neden olabilir.

Günümüzde bir çok kişinin kadın – erkek en sık rastladığı problemlerden bazıları saç yağlanması ve aşırı kepek oluşumu ve saçlı deride seboreik dermatit hastalığı gibi rahatsızlıkların tedavisi için normal türdeki şampuanlarla tedavisi mümkün değildir. Çünkü bu tip saç sorunları normal bir durum olmayıp bir saç derisi mantar hastalığının belirtisi olabilir. Saç derisinde mantar olması durumunda kullanılan ürünlerde buna göre değerlendirip tedavi sürecine başlanılmalıdır. Saç derisi rahatsızlıklarının tedavisi için bir doktora muayene olunmalı ve doktor teşhisi koyduktan sonra size söyleyeceği tedaviler ile başlanılması gereklidir.

Saç dökülmesi ve saçlı deride oluşan egzama deride kabuklanma olan kişilerin kullandığı şampuan olan konazol şampuanı gereğinden fazla veya az kullanmamalıyız. Şampuan içerisindeki ketakonazol bileşeni bir mantar ilacıdır ve saç derisindeki bakterileri yok eder. Saç yağlanması içinde kullanılan bu şampuan aynı zamanda androgenetik alopesi saç dökülmelerinde de sık olarak kullanılmaktadır. Konazol şampuan etken maddesi saç foliküllerinde toksit bir maddeye dönüşen DHT hormonunu azaltıcı etki gösterir. Konazol şampuanı daha fazla etki eder düşüncesiyle çok sık kullanmamalıyız. Bu şekilde kullanmalar faydadan çok zarar verici olabilir. Aşırı kullanımı saç derisinin pH dengesini bozup daha ciltte fazla yağlanma oluşmasına neden olabilir.

Genetik saç dökülmesinde 3 güne 1 kullanımda 6 ay sonrası saç tellerinde kalınlaşma oldugu
kullanıcılar tarafından söylenmektedir. Çok sık kullanımında saç telleri renginde açılma olabilir.
Bunun için düzenli olarak 3 güne 1 kullanılması önem taşır.

Konazol Şampuan Kullanımı

Konazol şampuan saç dökülmesinde 3 güne 1 olacak şekilde kullanılması önerilir. Uzun süre bu şampuan kullanımı saç renginde açılmaya sebep olabilir.

Saçlarınızı ilk önce ıslatıp yıkayın. Sonra ilk yıkama için konazol şampuanla güzelce kirini alın ve ikinci yıkamada saçlarınızda 3-5 dakika kadar bekletip durulayın.

Düzenli olarak saçlarınızı bu şampuanla yıkayabilirsiniz. Uzun süre kullanımında saçlarda incelme ve saç derisinde kuruma
gibi yan etkiler oluşabilir.

Şampuan içerisindeki etken madde olan ketakonazol saç foliküllerinde saç büyümesini durduran zararlı prostaglandin oluşumlarını
azaltır. Şampuan içerisindeki etken madde  saç dökülmesine sebep olan PGD2’yi azaltırken aynı zamanda saç büyümesini uyaran PGE2  ve PGF2a prostaglandin oluşumunu da azaltabilir.

Konazol şampuan ile saçlarınızı yıkadıktan sonra kurulayın ve biraz bekledikten sonra kullanacağınız saç dökülmesi losyonlarını uygulayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir