Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı
Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı

RU58841 Nedir ve Saç Dökülmesinde Nasıl Kullanılır?

 • Admin
 • 0 yorum
 • 20 okunma
RU58841 Kullananlar, Ru58841 Kullanıcı Yorumları, RU58841 nereden satın alabilirim?, RU58841 satın al,

RU58841, spesifik androjen reseptör antagonisti veya anti-androjen olarak adlandırılan DHT ve testosteron hormonunun saç foliküllerine bağlanmasını engelleyerek saç dökülmesini önlemeye çalışan bir maddedir. Andro genetik saç dökülmesini engellemede diğer ilaç kullanımları finasterid veya dutasterride gibi ilaçlar cinsellik üzerinde olumsuz etkileri varken RU58841 topikal kullanımında bu yan etkiler görülmez diğer ilaçlara göre etkisi fazladır, saçlarda yoğunluk, kalınlaşma ve saç uzunluğunda güçlü bir artış olduğunu ortaya koymuş ve vücutta hiçbir sistemik etki yapmadığı saptanmıştır.

RU-58841, saç foliküllerine DHT bağlanmasının % 70’ini bloke edebilen bir androjen reseptörü (AR) inhibitörüdür. Yapılan bilimsel çalışmalarda saç dökülmesini topikal uygulamada güçlü oranda önlediği görülmüştür. Diğer hormonel ilaçlara göre en büyük avantajı libido üzerinde azalma göstermemesidir. Ru58841 molekül ağırlığı düşük olması sebebiyle cilde çözeltisi hazırlanıp uygulandığında deri tarafında kolayca emilmesidir. Losyon içerisindeki etken maddenin daha fazla emilmesi için dermaroller uygulanması ve cilt gözeneklerinin temiz olması da oldukça önemlidir. RU58841 ile yapılan bilimsel araştırmalarda saç dökülmesi üzerine aşağıdaki sonuçlar görülmüştür.

 • DHT hormonunun saç köklerine bağlanmasını yüksek oranda azaltmıştır.
 • Matris hücresel replikasyon hızını artma görülmüştür.
 • Saç kökü hücrelerinde yenilenme hızında artış.
 • Saç kalınlığı ve incelmiş saçlarda kalınlaşma.
 • Saçların anagen fazda büyümesinde artma olmuştur.
 • DHT ve diğer hormonlar üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur.
 • Finasteride ve diğer hormon azaltıcı ilaç kullanımına kıyasla daha fazla olumlu etkisi olmuştur.

RU58841, saç folikülündeki androjen reseptörüne bağlanarak çalışır. Dolayısıyla, androjenlerin androgenetik alopesinin zincir reaksiyonunu bağlama ve başlatma şansı düşük seviyede kalmaktadır. Dökülen saçların yeniden çıkması ve normal saç büyümesi için bu dökülme mekanizmasını yerel olarak azalttığı görülmüştür.

Ru58841 etken maddesi şuan için seri üretime geçilememiştir. Seri üretimine geçilirse diğer saç losyonları gibi ürünün piyasada satışa çıkacaktır. Bilimsel çalışmaları şuan için devam etmektedir ve olağan yan etkileri tespit edilmesinden sonra satışı yapılmaya başlanacaktır.

Ru58841 Nereden Alabilirim?

Ebay gibi uluslar arası internet satış sitelerinde yapılmaktadır ancak güvenilirliği sınırlıdır. Satıcılarla iletişime geçilerek fiyat bilgisi sorulabilir. Temin etmek için fiyatları değişkenlik gösterir. Toz halinde satış fiyatları 1 gr 15 dolar, 10 gr 200 dolar satan yer veya 5 mg 169 dolar olan farklı fiyatlarda vardır.

Ru58841 Losyon Yapımı

Özelliği anti-androjen reseptör antagonistidir. 60ml için 5% Losyon günde 1ml kullanımı

 • %70 ethanol,
 • %25 propylene glycol,
 • %5 RU58841 (3 gr için)

Hazırlanışı;

RU58841 şişe içerisine ilave edin. Üzerine 40 ml ethanol ilave edin hafifçe çalkalayıp 2 saat bekletin. Daha sonra proplen glikol ekleyip hafifçe karışmasını sağlayacak şekilde çalkalanır 5 – 6 saat bekletilir. Süre sonunda distile su eklenip 2-3 defa aralıklarla çalkalayıp 1 gün dinlenmeye bırakılır.

Bir önceki yazımız olan Saw Palmetto Saç Dökülmesini Önler mi? başlıklı makalemizde konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir