Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı
Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı

Saw Palmetto Saç Dökülmesini Önler mi?

  • Admin
  • 0 yorum
  • 39 okunma
Saw Palmetto DHT inhibe Eder mi?, Saw Palmetto Kadınlarda Kullanılır mı?, Saw Palmetto Kullananlar, Saw Palmetto Yeni Saç Çıkarır mı?,

Saw Palmetto Saça Faydaları

Saç dökülmesi günümüzde önceki yıllara göre çok daha fazla görülen bir sorun haline gelmiştir. En çok görülen Androgenetik Alopesi saç dökülmesi çoğunlukla erkeklerde görülmekle birlikte kadınlarda da değişen oranlarda görülebiliyor. Androgenetik alopesi saç dökülmesi pek kişide kalıcı saç kayıplarına sebep olmakta ve ileri ki yaşlarda tepe bölgesinde tamamen açılmalara doğru ilerlemektedir. Günümüzde ne yazık ki bu saç dökülmesi tipinin tam olarak tedavisi bulunamamıştır. Fakat son yapılan çalışmalarda üretilen bir takım losyon ve ilaçlar ile saç kayıpları önlebilmekte ve yeni saç çıkışları gözlenmektedir.

Saw Palmetto Nedir?

Saw Palmetto bir tür palmiye ağacının meyveleridir. Bu palmiye ağacı bodur olarak yetişen ve ağacına serenoa repens te denir. Yetişme yeri Avustralya ve Yeni Zellandadır. Meyvesi ve yaprağı insan sağlığı için kullanılmaktadır. Saw palmetto meyvesi ve içerdiği bitkisel yağ ile 5 alfa redüktazı engelleyerek DHT oluşumunu azalttığı konusunda pek çok bilimsel çalışma vardır. Yapılan çalışmalarda saw palmetto 5 alfa redüktazın tip 1 formunda etkili olduğu ve finasterid ya da dutasterid gibi cinsellik üzerinde etki etmediği tespit edilmiştir. Saw palmeto ilk kullanım alanı olarak erkeklerde prostat büyümesi önlemek için kullanılmıştır.

Saç dökülmesine Testosteron -> DHT-> PGD2 mekanizmasının sebep olduğu son yapılan çalışmalarda görülmüştür. Saw palmetto 5 alfa redüktazın daha çok saçlı deride bulunan tip 1 üzerinde etki ettiği bildirilmiştir. Bu sebeple cinsellik üzerinde olumsuz etkileri yoktur. Benzer etkiyi gösteren finasteridde görülen hormonel sorunların saw palmetto da görülmediği yönünde çok sayıda bilimsel araştırmalar vardır. Bu yapılan çalışmalar daha çok DHT’nin sebep olduğu prostat büyümesi ve saç dökülmesi üzerinedir. Erkeklerde görülen saç dökülmesi için toz kapsül 600 mg kullanımı, yağ asit içeren kapsüllerin günde 320 mg fatty asit olanın kullanımı önerilmekte, kadınlarda görülen saç dökülmesi için ise daha düşük dozda 300 mg toz içeren kapsül kullanımı önerilmektedir. Prostat büyümesi için üretilen ilaçlarda daha yüksek miktarda günlük 1500 mg kadar saw palmetto içerir.

Saw pametto saç spreyleri içerisine de katılıp saç dökülmesi tedavisi için üretilmiş bir çok saç solüsyonların da bulunmaktadır.

Diğer bir kullanım alanı ise şampuanların içine katılmıştır. Her ne kadar şampuanlar saç dökülmesini engellemede yetersiz kalsada saç sağlığı için kullanımı önerilebilir.

Saw Palmetto Saç Çıkarır mı?

Saw palmetto orta ve çok şiddetli saç dökülmelerinde ne yazık ki istenilen etkiyi göstermiyor. Saw palmetto her ne kadar saç dökülmesinde kullanılsa da dökülen saçların tekrar çıkması üzerinde bir etkisi yoktur. Çok hafif seviyede olan saç dökülmelerinde etkisi olabilir ama bu etkisi de dökülmeyi önlemede görülebilir. Saçlarınız tepeden seyreliyor ve ön bölgelerde saç seyrelmeleri oluşuyorsa daha etkili tedavi yöntemlerine yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Saw palmetto haricinde saç dökülmesini önlediği iddia edilen ısırgan otu, kabak çekirdeği, sarımsak, elma çekirdeği gibi bir çok bitki DHT engellediği söylense de bunları destekleyen her hangi bir bilimsel çalışma yoktur. Bitkisel yağlarında çok fazla etki ettiği söylenemeyebilir.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Çay Saç Dökülmesine İyi Gelirmi? başlıklı makalemizde konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir