Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı
Saç Dökülmesi Tedavisi – Cilt Bakımı

Yeşil Çay Saç Dökülmesine İyi Gelirmi?

  • Admin
  • 0 yorum
  • 41 okunma
Yeşil çay DHT hormonuna etkisi, Yeşil çay saç çıkarır mı?, Yeşil Çay Saç Dökülmesini Önler mi?, Yeşil Çay Saç Uzatır mı?,

Yeşil Çayın Saça Faydaları

Saç dökülmesini önlemede yeşil çay önerilen bitkisel yöntemlerden biridir. Bu konuda uzmanlar yeşil çayın saç dökülmesini önlemede ve yeni saç çıkartmada faydalı olduğu bildiriyorlar. Yeşil çay içerisinde bulunan yüksek miktardaki antioksidan  saçları koruyup dökülmesine sebep olduğu bilinen dehidrotestosteron hormonun üzerinde etkili olduğunu bildiriyorlar.

Yeşil Çay Saç Dökülmesini Önlüyor mu?

Uzmanlar yaptıkları çalışmalarda yeşil çayın protein seviyesini artırdığı ve içeriğindeki antioksidan maddelerin saç derisindeki saç foliküllerine zarar veren toksinlere karşı koruduğu bildirilmiş. Yeşil çayın içinde bulunan epigallocatechin-3-galat’ın (EGCG) bileşeninin saç hücrelerini güçlendirdiğini ortaya koymuş. Bu çalışmada saç folikülleri EGCG ile birlikte test yapılarak saçların büyüme sürecine olumlu etki sağladığı görülmüş.

Yeşil çayın vücuttaki hormonlar üzerinde etkisi olduğu bildirilmiş. Yüksek miktarda yeşil çay tüketimi testosteron hormonu bağlayan globulin’in (SBHG) düzeyini arttırıyor. Kandaki SBHG oranının artması saç dökülmesine sebep olan androgenetik alopesinin etkilerini azaltmada yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu sayede SBHG’ye bağlanan testosteron hormonu biyoaktif özelliğini yitiriyor ve saç foliküllerinde dehidrotestosteron’a (DHT) hormonuna dönüşemiyor. Saç köklerinde DHT hormonuna dönüşemeyen hormon saç dökülmesine neden olamıyor.

Saç dökülmesi için kafa derisinde bir dizi enzim rol oynuyor. Erkeklik hormonu saç derisinde alfa 5 redüktaze adlı bir enzimle etkileşim yaparak aileden gelen genetik yatkınlığı olan kişilerde kelliğe sebep oluyor. Dolaşımda bulunan SBHG konsantresindeki artış serbest testosteron oranını azaltıyor. Bu çalışmada yeşil çay tip 1 alfa 5 redüktaze enzimine etki ettiği düşünülüyor.

Yeşil çay üzerinde yapılan çalışmalar şu an için yetersiz seviyede olduğu denilebilir. Saç dökülmesini önlemedeki etkisi hangi düzeyde bilinmemektedir. Ayrıca yeşil çayın saç dökülmesi dışında vücuda faydalı olduğu da iddia edilen bilgiler arasındadır.

Yeşil çay saç dökülmesini önlemek için günde 1-2 fincan içmek pek işe yaramaz. Uzak doğu ülkelerinde olduğu gibi yeşil çay içmeyi günlük olarak düzenli sabah, öğle ve akşam içmek gerekir. Yeşil çayın bilinen ciddi bir yan etkisi de belirtilmemiştir. Ancak yeşil çay içeriğindeki kafein günde 4-5 fincan içenlerde uykusuzluk, çarpıntı, sıkıntıya yol açabiliyor.

Aileden gelen kalıtsal saç dökülmesi yani kellik tedavisi için diğer ilaçlarda olduğu gibi uzun süreli yeşil çay içilmesi gerekiyor. Bir ilacın, bitkisel çayın yada solüsyonun saç dökülmesini önlemesi için 6 ay kullanılması gerekir. Bu zamandan sonra dökülmelerde azalma veya yeni saç çıkışı olmazsa işe yaramadığı söylenebilir.

Erkek tip saç dökülmesi için tedavi yollarını uyguluyorsanız yeşil çay içmeyi de ekleyebilirsiniz. Yeni saç çıkartmasa bile saçlarınızı uzun süre koruyabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Dermovate Saç Losyonu Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizde konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir